Upala je dio imunog odgovora i kompleksan je proces na koji utiču razni faktori, uključujući medijatore (posredničke supstance) nastale od masnih kiselina. Medijatori koji nastanu od omega-6 masnih kiselina su pro-inflamatorni (pokreću i pojačavaju upalu), dok oni koji nastaju od omega-3 masnih kiselina imaju ulogu ublažavanja upalnog procesa.
Iz ovoga je jasno da je od izuzetne važnosti da omega-6 i omega-3 u organizmu budu u odgovarajućem omjeru, kako bi organizam ispravno reagovao na upalne stimulanse, odnosno kako bi upalni procesi bili u ravnoteži.
Problem kod upalnih i autoimunih bolesti je upravo poremećen protuupalni odgovor organizma. Tačan uzrok se ne zna, ali činjenica je da se broj oboljelih stalno povećava.
Takođe se stalno povećava i broj dokaza o povezanosti načina ishrane sa pojavom bolesti i težinom simptoma, obzirom da je ljudski organizam evoluirao na omjeru omega-6 : omega-3 od 1:1, a danas je taj omjer 15-25:1. Zato se preporučuje povećati unos omega-3 masnih kiselina, kako bi se ovaj omjer popravio što je moguće više.
Ulje krila pružit će vam najbolji izvor omega-3 masnih kiselina, koje se bolje apsorbuju i ugrađuju u ćelije nego omega-3 porijeklom iz ribljeg ulja. Pri tome, ulje krila se može koristiti bez ograničenja jer nema opasnosti od toksina, poput teških metala i pesticida, koji su sve prisutniji u ribi.
Jedna do dvije kapsule NBL Krill Oil dnevno osigurat će potrebnu količinu omega-3 masnih kiselina i pomoći balansiranju upalnih reakcija u organizmu.
Važnost omega-3 masnih kiselina kod osoba sa autoimunim ili hroničnim upalnim oboljenjem već je opisana i smatra se da mogu biti izuzetno korisne kod sljedećih stanja:
- Alergijske bolesti
- Astma
- Cistična fibroza
- Inflamatorne bolesti crijeva (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis)
- Lupus
- Multipla skleroza
- Neurodegenerativne bolesti (demencija, Parkinsonova bolest i sl.)
- Psorijaza
- Reumatoidni artritis
- Dijabetes.
Oboljenja su nabrojana alfabetnim redom (preuzeto od Calder, 2006)
Pored preporuke unosa omega-3 masnih kiselina, postoje dodatni savjeti vezani za ishranu osoba sa problemom upalnih oboljenja. Izdvajamo namirnice koje se trebaju izbjegavati jer podstiču upalni proces (npr. šećer, odnosno slatkiši, čak i voćni šećer u većim količinama; alkohol, soja, mliječni proizvodi, žitarice), te one koje bi trebalo što češće konzumirati jer ga stišavaju (đumbir, bijeli luk, kurkuma).